TUMA E KAMENICĖS     
Qendėr Arkeologjike dhe Muzeale    
ENGLISH   FAQJA KRYESORE STAFI SEMINARE NGJARJE PROGRAME SHKOLLORE  

HAPJA E TUMĖS SĖ KAMENICĖS SI NJĖ QĖNDĖR E RE E TRASHĖGIMISĖ KULTURORE

Nė 27 Qershor 2007 u zhvillua hapja e Tumės sė Kamenicės si njė qėndėr e re e trashėgimisė kulturore, mė e reja nė Shqipėri.Tuma u shpėtua dhe u gėrmua nga Grupi Shqiptar i Arkeologjisė sė Shpėtimit () nė bashkėpunim me Institutin Arkeologjik gjatė viteve 2000-2002. Projekti u financua plotėsisht nga Instituti i Shkencave Humane Packard

Puna pėr tė ngritur dhe pajisur godinėn e muzeut, pėr tė rregulluar terrenin dhe pėr tė pastruar pėrsėri strukturat arkeologjike u zhvillua nė mėnyrė intensive qė nga fillimi i vitit deri pėrpara hapjesNė hapje morėn pjesė njė numėr i madh njerėzish dhe pėrfaqėsues institucionesh si ata tė prefektures sė Korēės, komunės sė Kamenicės, Instituti i Arkeologjisė dhe Fondacioni Butrint.Publiku pėrfshinte profesionistė tė fushės si antarė tė Institutit tė Arkeologjisė dhe banor vendas tė interesuar nė trashėgiminė kulturore tė zonės.

I njė rėndėsi tė veēantė ishte pjesėmarrja e studiuesve nga Universiteti i Kalifornisė nė Los Angeles, Universiteti Shtetėror i Floridės, Universiteti i Sheffield. Ngjarja pati nje jehonė tė mire gjithashtu edhe nė media.

Miq tė muzeut
Buletini vjetor
Kontakte


Kalendari i aktiviteteve

8 Mars 2008: "Roli i Gruas gjatė shekujve dhe Gratė Korēare qė kanė lėnė gjurmė nė Histori".
8-10 Mars 2008: Ekspozim i skeletit origjinal tė nėnės dhe fėmijės qė erdhi nė dritė pas 2500 vjetėsh.
19 Prill 2008: Tryezė e rrumbullakėt “Arkeologja sperimentale: pėrshtypje dhe propozime”.
17 Maj 2008: Tuma e Kamenicės nė sytė e njė piktori.
28 Qershor 2008: Celebrimi i njė vjetorit tė hapjes tė Qendrės Arkeologjike dhe Muzeut tė Kamenicės.