TUMA E KAMENICĖS     
Qendėr Arkeologjike dhe Muzeale    
ENGLISH   FAQJA KRYESORE STAFI SEMINARE NGJARJE PROGRAME SHKOLLORE  

KONCERTI I MUZIKËS KLASIKE



Nė 15 Shtator 2007 u zhvillua njė koncert me muzikė klasike nė ambientet e muzeut tė Kamenicės. Ky koncert u organizua nga Grupi Shqiptarė i Arkeologjisė sė Shpėtimit me mbėshtetjen e Bashkisė sė Korēės



Nė koncert morėn pjesė rreth 180 pjesmarrės midis tė cilėve autoritetet mė tė larta tė rrethit tė Korēės, si prefektja e Korēės, kryetari dhe nėnkryetari i Bashkisė sė Korēės, Kryetari i Komunės Mollaj, gjithashtu, edhe shumė personalitete nga fusha artistike si Zhani Ciko, Maks Velo, etj.





Nata ishte e magjishme nė atmosferėn e krijuar nga kuarteti i Akademisė sė Arteve tė Bukura tė Shqipėrisė (Fig. 3) dhe qetėsia magjepėse e oborrit tė muzeut tė Kamenicės.



Pas koncertit nuk kishte si tė mungonte njė vizitė e pjesmarrėsve nė tumėn dhe nė ambientet e godinės sė muzeut.





Ata patėn mundėsinė tė siguronin edhe ndonjė kujtim tė kėsaj mbrėmjeje tė veēantė tė vizitės jo vetėm nė njė monument unik dhe me muzik tė zgjedhur, por edhe pėrfaqėsuese tė njė pjese tė rėndėsishme tė historisė sė lashtė tė trevave Shqiptare.

Miq tė muzeut
Buletini vjetor
Kontakte


Kalendari i aktiviteteve

8 Mars 2008: "Roli i Gruas gjatė shekujve dhe Gratė Korēare qė kanė lėnė gjurmė nė Histori".
8-10 Mars 2008: Ekspozim i skeletit origjinal tė nėnės dhe fėmijės qė erdhi nė dritė pas 2500 vjetėsh.
19 Prill 2008: Tryezė e rrumbullakėt “Arkeologja sperimentale: pėrshtypje dhe propozime”.
17 Maj 2008: Tuma e Kamenicės nė sytė e njė piktori.
28 Qershor 2008: Celebrimi i njė vjetorit tė hapjes tė Qendrės Arkeologjike dhe Muzeut tė Kamenicės.