TUMA E KAMENICĖS     
Qendėr Arkeologjike dhe Muzeale    
ENGLISH   FAQJA KRYESORE STAFI SEMINARE NGJARJE PROGRAME SHKOLLORE  

STAFI

Prof. as. Dr. Skėnder Aliu, Drejtor

Profesor Aliu është një person me influencë në Prehistori në komunitetin arkeologjikë shqiptar. Gjatë aktivitetit të tij 35 vjeçarë ka drejtuar gërmime në disa vendbanime dhe në 6 varreza në zonën e Kolonjës dhe ka marrë pjesë gjithashtu në shumë gërmime të tjera në zonën e Korçës, duke përfshirë Tumën e Kamenicës. Ai është autor dhe bashkëautor i shumë botimeve në Shqipëri dhe jashtë saj, veçanërisht të përqëndruara në interesat e tij kryesore, Epoka e Bronzit të vonë dhe Epoka e Hekurit. Ai ka qënë për shumë vjet drejtor i Muzeut Kombëtar Arkeologjikë të Korçës dhe është tani drejtor i qendrës arkeologjikë dhe muzeut të Kamenicës. Në 2008 u nderua me çmimin prestigjoz “Pena e Artë”, dhënë nga Ministria e Arsimit pjesëtarëve më të shquar të botës akademike.


Miq tė muzeut
Buletini vjetor
Kontakte


Kalendari i aktiviteteve

8 Mars 2008: "Roli i Gruas gjatė shekujve dhe Gratė Korēare qė kanė lėnė gjurmė nė Histori".
8-10 Mars 2008: Ekspozim i skeletit origjinal tė nėnės dhe fėmijės qė erdhi nė dritė pas 2500 vjetėsh.
19 Prill 2008: Tryezė e rrumbullakėt “Arkeologja sperimentale: pėrshtypje dhe propozime”.
17 Maj 2008: Tuma e Kamenicės nė sytė e njė piktori.
28 Qershor 2008: Celebrimi i njė vjetorit tė hapjes tė Qendrės Arkeologjike dhe Muzeut tė Kamenicės.