TUMA E KAMENICĖS     
Qendėr Arkeologjike dhe Muzeale    
ENGLISH   FAQJA KRYESORE STAFI SEMINARE NGJARJE PROGRAME SHKOLLORE  

TUMA E KAMENICĖS – QENDĖR ARKEOLOGJIKE DHE MUZEALE

Ky projekt u mbeshtet fillimisht financiarisht nga Instituti Packard per Shkencat Humane.
Tuma e Kamenicės ėshtė njė nga monumentet mė pėrfaqėsues tė prehistorisė shqiptare dhe mė gjerė. Ai ėshtė monumenti mė i madh nė llojin e vet zbuluar dhe studiuar deri tani nė vendin tone dhe mbart mbi vete njė histori tė gjatė rreth shtatė shekujsh.

Duke vizituar Tumėn e Kamenicės ju keni mundėsinė tė pėrjetoni eksperiencėn jo tė zakonshme tė takimit me botėn e gjerė dhe misterioze tė vdekjes sė njė komuniteti prehistorik qė ka jetuar nė periudhėn midis shekujve 13-6 p.e.s. Por, mė shumė se vdekjen, informacioni qė komunikohet nė panelet e muzeut tė kėsaj qendre hedh dritė mbi jetėn, dinamizmin e marrdhėnieve shoqėrore, pėrparimin teknologjik, kontaktet kulturore tė kėtij komuniteti prehistoric.

Janė konservuar dhe prezantuar pėr ju disa struktura unikale me karakter funeral nė prehistorinė e Shqipėrisė dhe tė rajonit mė gjerė:


Unaza e varrit qendror tė Tumės

Grupi i pare i varreve me strukturė “monumentale”

Grupi i dytė i varreve me strukturė “monumentale”

Pjesa ende e pagėrmuar e Tumės
Muzeu jep njė pėrshkrim tė historisė sė varrezės dhe rezultateve mė tė rėndėsishme tė kėrkimeve ndėrdisiplinore tė kryera kėtu. Nėpėrmjet paneleve shpjegues, riprodhimeve tė objekteve, maketeve dhe kėndit multimedial keni mundėsinė tė kryeni njė udhėtim tė shkurtėr nė njė periudhė qė ka ndaluar pėrparimin mbi 2,500 vjet mė parė; tė njiheni me shumė histori personale dhe kolektive tė njė komuniteti prehistorik, i cili pėrpiqej pėrditė pėr tė mbijetuar, por edhe pėr tė krijuar dhe ruajtur identitetin e vet kulturor.

Duke vizituar Tumėn e Kamenicės, njiheni me njė monument unik, por edhe pėrfaqėsues tė njė pjesė tė rėndėsishėm tė historisė sė lashtė tė trevave shqiptare.


PROJEKTE PĖR TĖ ARDHMEN

Tre janė sfidat kryesore me tė cilat do tė pėrballet nė tė ardhmen e afėrt qendra e vizitueshme e Tumės sė Kamenicės: sė pari, kthimi i saj nė njė projekt tė qendrueshėm; sė dyti, transformimi nė njė qendėr moderne tė informimit dhe edukimit arkeologjik; dhe sė treti, realizimi i projektit tė konservimit tė strukturave funerale prehistorike.
Ėshtė nė diskutim e sipėr njė projekt ambicioz pėr realizimin e kėtyre objektivave. Ai parashikon ngritjen e njė muzeu modern nė respekt tė plotė tė arkitekturės sė tumės dhe mjedisit pėrreth (Fig. 6), konsolidimin e strukturave tė varreve dhe ngritjen e njė sistemi efikas tė administrimit tė qendrės arkeologjike qė tė sigurojė zhvillimin e qendrueshėm tė saj.


AKTIVITETE EDUKIMI

Arkeologjia eksperimentale

Njė nga qėllimet kryesore tė administratės sė qendrės arkeologjike tė Tumės sė Kamenicės ėshtė edhe organizimi i ‘ditėve tė hapura’ pėr vizitorėt, si dhe i aktiviteteve edukuese me nxėnėsit e shkollave dhe studentėt universitarė.

Arkeologjia eksperimentale dhe leksionet pėr prehistorinė shqiptare e zakonet mortore tė popullsive prehistorike jan vetėm dy nga drejtimet kryesore. Tė gjitha shkollat janė tė ftuara tė bashkėrendojnė programet e tyre edukative me Grupin Shqiptar tė Arkeologjisė sė Shpėtimit dhe administratėn e “Tumės sė Kamenicės” pėr tė planifikuar ditėt e tyre tė arkeologjisė eksperimentale ku do tė pėrfshihen shumė aktivitete tė stimuluara tė kėrkimit arkeologjik dhe aktivitete prodhuese sipas modeleve dhe teknologjive prehistorike.

Grupe deri nė 30 vizitorė mund tė prenotojnė edhe organizimin e leksioneve tė veēanta me tema tė ndryshme nga arkeologja shqiptare.

Duke paguar biletėn modeste tė hyrjes mbėshtesni ruajtjen dhe promovimin e trashėgimisė sonė kulturore.


Lorenc Bejko

Maria Grazia Amore

Skender Aliu
Autorët e projektit të kërkimit arkeologjik dhe muzealizimit të Tumes se Kamenicës

 

Miq tė muzeut
Buletini vjetor
Kontakte


Kalendari i aktiviteteve

8 Mars 2008: "Roli i Gruas gjatė shekujve dhe Gratė Korēare qė kanė lėnė gjurmė nė Histori".
8-10 Mars 2008: Ekspozim i skeletit origjinal tė nėnės dhe fėmijės qė erdhi nė dritė pas 2500 vjetėsh.
12 Prill 2008: Tryezė e rrumbullakėt “Arkeologja sperimentale: pėrshtypje dhe propozime”.
10 Maj 2008: Tuma e Kamenicės nė sytė e njė piktori.
28 Qershor 2008: Celebrimi i njė vjetorit tė hapjes tė Qendrės Arkeologjike dhe Muzeut tė Kamenicės.